• نگهداری:

امروزه رشد تکنولوژی بدلیل گسترش رقابت، سرعت بیشتری گرفته است و از انحصار کشورهای پیشرفته خارج شده است. در این میان کنترل هزینه ها برای شرکتها و مراکز تولیدی و صنعتی درجهت بقا و در راستای جهانی شدن امری حیاتی میباشد. در شرکتهای تولیدی هزینه فراوانی جهت تعمبرات و تعویض قطعات پرداخت میشود. خرابی دستگاهها غالباً عوارض جانبی دیگری را در پی دارد. از عوارض آن در بیشتر اوقات توقف خط تولید، کاهش کیفیت محصول، آسیب رسیدن به دستگاهها و تجهیزات جانبی متصل به دستگاه و ایجاد مخاطرات برای پرسنل را میتوان نام برد. یکی ازروشهای کاهش این اثرات و یا از بین بردن آنها تشخیص سریع عیب و آسیب وارده به ماشین قبل از ازدیاد آن میباشد.

امروزه نگهداری بر اساس پیش بینی و انجام اقدامات جلوگیری کننده از خرابی دستگاهها مورد توجه واقع شده است. نگهداری بر اساس حداکثر استفاده پیوسته از دستگاه تا زمان خرابی آن در روزهای اولیه تکنولوژی تولید و انقلاب صنعتی مطرح شد. ولی این نظریه، طبیعتی انفعالی داشت. تجهیزات غالباً تا مرحله خرابی و از کار افتادگی کار میکردند و این موضوع گاهی منجر به بروز حوادث و خرابی های ثانویه میشد. این رویه به نگهداری بر پایه زمان محدود منتهی گردید که اصطلاحا نگهداری پیشگیرانه نام گذاری شد. در این سیستم بعد از گذشت تعداد ساعات مشخصی از عملکرد ماشین، دستگاه از خط تولید خارج شده و جهت تعمیرات آماده میشود.

این امر منجر به ارائه تئوری و نظریه جدیدی در خصوص تعمیرات و نگهداری بنام نگهداری پیش بینانه شد. نگهداری پیش بینانه مستلزم مونیتورینگ پیوسته دستگاه به منظور کشف و شناسایی عیوب است.

فواید زیر برای تعمیرات پیش بینانه عبارتند از :

-افزایش تولید ماشین

-افزایش فاصله زمانی بین دو تعمیرات اساسی

-به حداقل رساندن زمان باز کردن دستگاهها جهت بازرسی

-کاهش زمان تعمیرات

-افزایش عمر ماشین

-برنامه ریزی بهتر و دقیقتر برای نیروهای تعمیراتی

-افزایش کیفیت محصولات

-کاهش هزینه نگهداری

 

انواع روشهای نگهداری پیش بینانه عبارتند از:

-آنالیز ارتعاشات

-آنالیز صوتی

-آنالیز روغن

-مونیتورینگ روغن

-دما نگاری

-مونیتورینگ عملکرد

 

  • تعمیرات :

روشهای سنتی تعمیر و نگهداری در دنیای مدرن در حال تبدیل شدن به مقوله ای قدیمی هستند. ماشینهای متحرک و ثابت بیش از پیش پیچیده شده اند.

تکنیکهای تعمیر و نگهداری جهت کاربردی بودن برای ماشینهای امروزی در حال پیشرفت هستند.

 

  • -تعمیر و نگهداری قطعه به قطعه

  • -تعمیر و نگهداری بر اساس زمان

  • -تعمیر و نگهداری پیشگیرانه

  • -تعمیر و نگهداری پیش بینی کننده

  • -تعمیر و نگهداری بر اساس شرایط

  • -تعمیر و نگهداری بر اساس اطمینان

  • -تعمیر و نگهداری مولد

 

برآيند كيفيت و كميت فعاليتهاي واحدهاي نگهداري و تعميرات بعلاوه بهره برداري مساوي كيفيت و كميت توليد مي باشد.

  • در حال حاضر، با توجه به راه اندازی کلیه بخش های فرایندی و تاسیسات جانبی پالایشگاه فازهای 15 و 16 پارس جنوبی و تولید و صدور گاز شیرین به خط سراسری کشور، انجام عملیات بهره برداری، تعمیرات و نگهداری از کلیه بخش ها و تاسیسات پالایشگاه به عهده شرکت تسکو می باشد.